background

Nyheter

Här samlar vi nyheter om svenskt båtliv - för at vi, precis som du, trivs till sjös!

Ulvön – surströmmingens Mekka bjuder allt man vill ha och lite till

ons 30 aug. 2023

Hårt eller mjukt tunnbröd? Med eller utan mandelpotatis? Rå eller smörfräst gul lök? Som klämma eller som enkelmacka? Eller kanske bara som den är?

**Se också:**Inledning – Upptäck Norrlandskusten med oss i ny reportageserie!Del 1 – Upptäcktsresan norrländska hamnar – äventyret börjar

Vår upptäcktsresa tillsammans med Skippo har nu nått Ulvön där åsikterna kring surströmming är starka. Fattas bara då denna jästa och konserverade fisk är en stor del av öns historia och identitet. Något som surströmmingsexperten Sven Bodin kan allt om.

Ulvön – en plats med rik historia

Innan vi förlorar oss i Svens berättelser om gamla tiders ställningar, förhållanden och öden på ön så slår vi en lov i den vackra skärgårdsmiljön med restauranger, hotell, vandrarhem, stugor, affär och alla gamla fina byggnader. Här finns också Ulvö kapell, ett av Norrlandskustens äldsta från 1622, med fina vägg- och takmålningar. Allt uppbyggt av fiske som enligt uppgifter ska härstamma från digerdödstiden. Likaså är en promenad upp till Lotsberget, med panoramavy över Ulvöhamn och skärgården, att rekommendera.

För den kulturintresserade är ett besök på Ulvö Museum ett perfekt plats för att lära sig mer om kulturhistorien kring fisket, surströmmingen och gruvbrytningen. Ett tips är att även göra en dagsutflykt till norra Ulvön, Sandvikens Fiskeläge, Fjären eller badstranden Norrsand.

Vi kryper Ulvön in på skinnet och lär känna denna plats samt dess jästa fisk.. Inte minst tack vare Sven Bodin och alla hans berättelser om gamla tiders ställningar och förhållanden på ön.

230609-ur-norrlandska-hamnar-del-2-ulvon-1-1024x1024.jpg230609-ur-norrlandska-hamnar-del-2-ulvon-2-1024x1024.jpg230609-ur-norrlandska-hamnar-del-2-ulvon-3-1024x1024.jpg230609-ur-norrlandska-hamnar-del-2-ulvon-4-1024x1024.jpg230609-ur-norrlandska-hamnar-del-2-ulvon-5-1024x1024.jpg230609-ur-norrlandska-hamnar-del-2-ulvon-6-1024x1024.jpg230609-ur-norrlandska-hamnar-del-2-ulvon-7-1024x1024.jpg230609-ur-norrlandska-hamnar-del-2-ulvon-8-1024x1024.jpg230609-ur-norrlandska-hamnar-del-2-ulvon-9-1024x1024.jpg230609-ur-norrlandska-hamnar-del-2-ulvon-10-1024x1024.jpg

Surströmmingens hemland

Med allt detta sagt är det ändå sagda Ulvö Museum, eller surströmmingsmuseet, som fängslar oss allra mest. Ett ställe där man med fördel söker upp ovan nämnda Sven Bodin och hans kunskaper om allt från konsten att jäsa surströmming till forna dagars gruvbrytning på ön.

Men vad ska man dricka till?

När vi tackar får oss och stävar vidare mot nästa mål längs Norrlandskusten hänger den inledande frågan fortfarande i luften. Den om hur surströmming egentligen bör intas?

Och förresten – var det gin eller mjölk som man skulle dricka därtill?

Efter expeditioner bland världens högsta berg väntar nu ett nytt äventyr till havs för äventyraren Aron Andersson. Nästa mål är Gotland Runt – ombord på Svenska Sjös Elan 310 Groundbreaker tillsammans med den erfarne proffsseglaren Christian Harding.

Aron Andersson är sedan länge känd för att utmana både sig själv och omgivningens föreställningar om vad som är möjligt. Efter att som barn ha drabbats av cancer blev han rullstolsburen, men det har inte hindrat honom från att genomföra en rad extrema äventyr. Genom åren har han bland annat bestigit Kebnekaise och Kilimanjaro, genomfört en Svensk Klassiker och deltagit i fyra Paralympics.

Nu riktas fokus mot havet och den klassiska havskappseglingen Gotland Runt.

Tillsammans med Christian Harding ska Aron Andersson segla Svenska Sjös Elan 310 Groundbreaker i Double Handed-klassen där endast två personer får vara ombord på båten under tävlingen. Förberedelserna inför satsningen är redan i full gång och målet är att visa att segling är en sport där fler kan hitta sin plats – oavsett förutsättningar.

– Många tänker nog spontant att det inte går att kappsegla i rullstol. Men det mesta går om man är beredd att tänka lite annorlunda, säger Aron Andersson.

För honom är segling heller inget nytt område. Han tävlade inom parasegling redan i unga år och deltog i Paralympics i Aten 2004 innan han senare gick vidare till friidrott och andra äventyrsprojekt.

Men Gotland Runt innebär en annan sorts utmaning. Ombord på en mindre kappseglingsbåt krävs ständig rörelse, uthållighet och samarbete – ofta under tuffa väderförhållanden och med begränsad sömn. Inte minst när båten ska seglas på endast två personer.

Detta är det första inslaget i serien om Aron och Christians gemensamma dröm om Gotland Runt – en samproduktion mellan Skippo och Svenska Sjö Båtförsäkringar.

I sommar seglar Skippo och Svenska Sjö Gotland Runt tillsammans igen. Men i år gör vi det med två helt olika upplägg på samma klassiska havskappsegling.

Dels satsar vi på de små båtarnas stora äventyr. Dels skickar vi ut en shorthandbesättning i full bana.

Ett stort äventyr med en liten båt

Under parollen Drömmen om Gotland Runt har Skippo och Svenska Sjö de senaste åren deltagit i världens största årliga havskappsegling och låtit alla er följa resan från förberedelser till målgång.

Nytt för i år är att båtar med SRS över 0,850 får segla en nedkortad bana: från Sandhamn via Svenska Högarna ner till Visby och därefter tillbaka till regattamiddagen i Stockholms ytterskärgård.

Därför vill vi slå ett slag för de mindre båtarna och ställer upp med Albin 78:an “Dyngsur” – en svensk klassiker från 1981 och en av många uppskattad begagnatbåt i sin storlek.

– Vi gillar att lyfta fram de små båtarnas seglingsglädje. Det känns helt rätt att visa att båtar som NF, Express och Ballad kan vara med på ett äventyr som det här, säger Skippos Alfred Ahlberg.

Ett projekt i enkelhetens tecken

Än så länge håller vintern Stockholms skärgård i ett stadigt grepp. Båtarna står under presenning, men planeringen är redan i gång.

– Det får inte vara för meckigt, det får inte ta för mycket tid och det får inte kosta för mycket pengar. Men framför allt ska det vara roligt hela vägen runt, säger Claes Olivecrona.

Oavsett om det handlar om att optimera en 31-fotare för shorthandsegling eller rusta en 70-talsklassiker för havskappsegling, är förberedelserna en viktig del av resan.

Groundbreaker – fullt varv med stark shorthandedduo

Samtidigt seglas Elan 310 “Groundbreaker”, båten som under de två senaste åren tidigare burit projektet. Även i år seglas båten hela vägen runt ön – men nu med en shorthandedbesättning.

Ombord finns seglingsprofilen Christian Harding tillsammans med äventyraren Aron Andersson. Två starka namn med olika bakgrund men med samma mål: att ta sig runt Gotland Runt med så liten besättning som möjligt och med fullt fokus på prestation, strategi och uthållighet.

Även deras resa – från träning och förberedelser till genomförande – kommer du att få följa med på.

Följ resan – från vårfix till målgång

Under våren och sommaren kommer det att gå att följa de båda satsningarna genom Skippos och Svenska Sjös kanaler. ”Att göra”-listan är lång och du som håller dig uppdaterad kommer att få lära dig mer om:

  • Säkerhet och utrustning

  • Förberedelser av båt och besättning

  • Strategi och taktik

  • Livet ombord – i liten båt och i shorthand

På vägen kommer du också att få möta fler som drömmer om Gotland Runt och ta del av deras berättelser från vägen som lett dem till världens största årliga havskappsegling.

Med lite tur kanske våra besättningars resor inspirerar fler, kanske till och med dig(?) att kasta dig in i sommarens stora seglingsäventyr!

I inslaget ovan berättar Skippos Claes Olivecrona och Alfred Ahlberg om sin satsning ombord på den lilla Albin 78:an.

De som har följt vår resa mot Gotland Runt under året eller gästat Svenska Sjö på mässor har säkert märkt av att vi gärna lyfter fram och synliggöra svenska innovationer och satsningar. Ett företag som ständigt hittar nya kluriga sätt att göra segling enklare och bättre är Seldén Mast. Därför var det extra roligt att besöka dem under METS-trade i Amsterdam där de var svåra att missa.

I år var nämligen inte färre än tre av deras produkter nominerade till i det prestigefyllda DAME Awards. I montern berättar företagets försäljningschef, Mats-Uno Fredrikson, om varför han tror att just dessa produkter väckt så stor uppmärksamhet.

Nytt block ska skona segel

Ett av Seldéns nominerade bidrag är ett nyutvecklat skothornsblock – även kallat ”clew block”. Även om det vid första anblick kan verka oansenligt ligger det mycket tankekraft och innovation bakom hur blocket är konstruerats. Dagarna då en hel lina behöver träs om är nu över. Detta tack vare att trissan enkelt kan tas bort för att lägga in linan.

Ännu en designdetalj är de små mellanrum man skapat mellan blockets infästningspunkter. Resultatet av dessa är att seglet inte rynkas i samma utsträckning som med traditionella block, vilket på sikt förlänger seglets livslängd.

– Det är viktigt med hållbarhetstänk och även om det kan verka som en liten detalj gör det stor skillnad för seglare som vill värna om sitt material utan att göra avkall på trimfunktioner, säger Mats-Uno Fredrikson.

En precisionsutvecklad terminal för AT-kabel

Den andra nominerade produkten är en specialutvecklad terminal för AT-kabel (anti-torsionskabel), en slags vridstyv lina som möjliggör moderna furlex- och rullsystem till code- och undanvindssegel. Kabeln förs ned i terminalhuset och låses fast av ett batteri av sylvassa rostfria piggar som greppar kabeln utan att skada själva fibern.

Halshållstvirvel med förbättrad spärrfunktion

Den tredje nyheten är en vidareutvecklad furling-trumma där Seldén byggt om den tidigare konstruktionen och introducerat en ny spärrfunktion. Den nya funktionen hindrar seglet från att rulla ut av misstag och gör inrullning av code- eller undanvindssegel på rulle betydligt mycket enklare. När seglet sedan ska rullas ut behövs bara ett bestämt ryck i linan för att frigöra spärren.

– Det är en förbättring som ger både trygghet och exakthet, särskilt i situationer där man vill undvika spontana utrullningar, exempelvis vid rundningar i hårdare vindförhållanden.