background

Nyheter

Här samlar vi nyheter om svenskt båtliv - för at vi, precis som du, trivs till sjös!

Sista chansen – ansök om vattenskoterkort på meriter!

ons 5 apr. 2023

Till och med till den 30 april kan alla med tidigare nautisk kompetens få vattenskoterkort genom en enkel ansökning. Men efter det behöver man, oavsett tidigare erfarenhet, utbildas och visa sina kunskaper genom ett teoriprov. 

Få inom båtvärlden har nog missat att det införts krav på att alla som kör vattenskoter ska ha ett förarbevis för att få göra det. Under det första året med de nya regelverket utfärdade Transportstyrelsen över 90 000 sådana. Av dessa är majoriteten, drygt 78 000 stycken, utfärdade baserat på gamla meriter.

Men chansen att få vattenskoterkort på gamla meriter försvinner inom kort.

I slutet av april går övergångsperioden ut. Efter det måste den som kör vattenskoter gå en kurs med både praktik och teori om man inte sedan tidigare tagit eller ansökt om skoterkortet.

– Nu går vi in på upploppet och det här är sluttampen för övergångsreglerna, så har man gamla meriter  gäller det att passa på. Ansökan måste vara registrerad hos oss senast den 30 april, säger Jonathan Stillman, handläggare på Transportstyrelsen.

Över tusen dagliga ansökningar om vattenskoterkort

Transportstyrelsen häpnades över mängden som sökte om att få ett förarbevis baserat på gamla meriter. Jonathan Stillman berättar även att de under perioder behövt handlägga så många som 1 200 ansökningar om dagen.

– Vi har verkligen fått kraftsamla för att hinna med, men det har gått vägen, säger Jonathan Stillman.

Har du sedan tidigare in någon nautisk kompetens men vill ändå köra vattenskoter i sommar? Då är det nu hög tid att boka in utbildning inför sommaren. Tänk på att ett förarintyg även ger dig förmåner när du tecknar försäkring hos oss på Svenska Sjö!

Utbildningen tar cirka två dagar och består av såväl ett praktiskt som ett teoretiskt moment. Utbildningarna avslutas med ett prov. För att få gå utbildningen måste man ha fyllt 15 år vilket också är åldersgränsen för att få köra vattenskoter.

Transportstyrelsens övergångsregler för vattenskoter:

  • Alla behöver inte gå en ny utbildning för att ta förarbevis, utan det går också bra att söka på gamla meriter.

  • Den som har andra intyg på sjön, utfärdade före den 1 maj 2022, kan ansöka om förarbevis för vattenskoter direkt – utan att gå någon ny utbildning. Det gäller till och med den 30 april 2023.

  • Övergångsreglerna gäller fyra behörigheter: förarintyg för fritidsbåt, kustskepparintyg, manöverintyg för högfartsbåt eller en yrkesutbildning till fartygsbefäl klass VIII eller högre. De första tre utfärdas av Nämnden för båtlivsutbildning.

  • Under övergångstiden får personer med dessa behörigheter köra vattenskoter utan förarbevis. Därefter måste alla som vill köra vattenskoter gå en ny utbildning.

Här kan du ansöka om förarbevis för vattenskoter på gamla meriter!

De som har följt vår resa mot Gotland Runt under året eller gästat Svenska Sjö på mässor har säkert märkt av att vi gärna lyfter fram och synliggöra svenska innovationer och satsningar. Ett företag som ständigt hittar nya kluriga sätt att göra segling enklare och bättre är Seldén Mast. Därför var det extra roligt att besöka dem under METS-trade i Amsterdam där de var svåra att missa.

I år var nämligen inte färre än tre av deras produkter nominerade till i det prestigefyllda DAME Awards. I montern berättar företagets försäljningschef, Mats-Uno Fredrikson, om varför han tror att just dessa produkter väckt så stor uppmärksamhet.

Nytt block ska skona segel

Ett av Seldéns nominerade bidrag är ett nyutvecklat skothornsblock – även kallat ”clew block”. Även om det vid första anblick kan verka oansenligt ligger det mycket tankekraft och innovation bakom hur blocket är konstruerats. Dagarna då en hel lina behöver träs om är nu över. Detta tack vare att trissan enkelt kan tas bort för att lägga in linan.

Ännu en designdetalj är de små mellanrum man skapat mellan blockets infästningspunkter. Resultatet av dessa är att seglet inte rynkas i samma utsträckning som med traditionella block, vilket på sikt förlänger seglets livslängd.

– Det är viktigt med hållbarhetstänk och även om det kan verka som en liten detalj gör det stor skillnad för seglare som vill värna om sitt material utan att göra avkall på trimfunktioner, säger Mats-Uno Fredrikson.

En precisionsutvecklad terminal för AT-kabel

Den andra nominerade produkten är en specialutvecklad terminal för AT-kabel (anti-torsionskabel), en slags vridstyv lina som möjliggör moderna furlex- och rullsystem till code- och undanvindssegel. Kabeln förs ned i terminalhuset och låses fast av ett batteri av sylvassa rostfria piggar som greppar kabeln utan att skada själva fibern.

Halshållstvirvel med förbättrad spärrfunktion

Den tredje nyheten är en vidareutvecklad furling-trumma där Seldén byggt om den tidigare konstruktionen och introducerat en ny spärrfunktion. Den nya funktionen hindrar seglet från att rulla ut av misstag och gör inrullning av code- eller undanvindssegel på rulle betydligt mycket enklare. När seglet sedan ska rullas ut behövs bara ett bestämt ryck i linan för att frigöra spärren.

– Det är en förbättring som ger både trygghet och exakthet, särskilt i situationer där man vill undvika spontana utrullningar, exempelvis vid rundningar i hårdare vindförhållanden.

I snart fyra decennier har Björn Wall – bland sina kunder mer känd som Propeller-Björn – riktat, lagat och balanserat propellrar. Men att det var just propellrar han kom att hänge arbetslivet åt var något av en slump.

– Jag muckade från lumpen och hade ingenting att göra. Året innan hade jag sommar jobbat på en propellerfirma i Vårby, så jag sökte mig tillbaka dit och jobb. Det är helt sjukt om man tänker på det men det är fortfarande njutbart, säger Björn Wall.

Ett yrke som fastnade

Att propellrar inte var ursprungsplanen kan man lugnt säga. Men en yrkesstolthet och förmågan att få ut båtägare på sjön snabbt igen har gjort att han nu meckat propellrar i nära 40 år.

– Det är aldrig kul att vänta på en propeller i tre veckor – inte minst när semestern är kort och vädret nyckfullt.

Och snabbt går det. Under en högsäsongsvecka kan det bli 20-30 propellrar som passerar hans händer och maskiner. Kunderna är såväl privatpersoner som försäkringsbolag, varv och firmor.

– Drömscenariot är att kunden ska kunna komma in på måndagen och hämta en lagad och riktad propeller senast torsdagen samma vecka.

Små skador – stora konsekvenser

Enligt Björn missar många båtägare småfel som i längden kan ge större skador.

Jag brukar säga att en propeller ska vara hel, ren och balanserad – det är mitt motto. Om det är något man verkligen ska ta med sig så är det att balansen är allra viktigast. Faktum är att även nya propellrar direkt ur kartong kan vara i obalans och behöva justeras. En korrekt balanserad propeller förlänger livslängden på drev, motor, lager och tätningar.

Många gånger märker man inte om det finns en obalans; på en utombordare är det till exempel mycket svårt att upptäcka. Men även små vibrationer orsakar slitage. En motor som körs länge med konstanta vibrationer kommer helt enkelt att slitas mer – så enkelt är det.

Men värst är såklart en skadad propeller.

– När en kund frågar om de kan köra med en skadad propeller brukar jag rekommendera att göra det med viss försiktighet. Visst man kan åka med en i låga farter utan att det behöver göra allt för stor skada men jag återgår till mottot att den ska vara hel, ren och balanserad. Det är alltid bäst.

När går en propeller inte längre att reparera?

– Om den är lagad 4–5 gånger eller ifall den råkar vara krokig i navet kan det bli svårt. Nyckeln är att det ska vara lönsamt för mig och kunden. När det inte längre är det är det bättre att skaffa sig en ny.

Just nu, efter säsongen, är trycket extra högt. Han beskriver hösten som ovanligt intensiv. Och när det kommer till att sakta ner är det ingenting som finns på agendan.

– Jag tycker fortfarande att mitt arbete är väldigt roligt, säger Björn och fortsätter: 

– Vad jag också förvånas över är att jag har hållit på i 40 år men kan än idag lära mig nya saker. Varje gång jag riktar en propeller märker jag att jag utvecklas.

Välj propeller efter båtliv

Med 40 års erfarenhet har Björn utvecklat en förmåga att läsa av både människor och båtar. Han menar att mycket sitter i de detaljer som båtägaren själv berättar.

– För att en propeller ska prestera som allra bäst behöver man veta ett antal saker. Det handlar om hur många som sitter i båten, hur den ska användas och hur båten känns. Propellern ska anpassas efter båtanvändandet.

– Om kunden berättar precis hur båten går, kan jag lättare erbjuda han eller hon den perfekta propellern.

När världens största mässa för båttillbehör, METS Trade i Amsterdam, öppnade sina portar i november var Svenska Sjös marknadschef Emma Lagerström på plats för att spana efter de mest intressanta nyheterna. Med fler än 1 700 utställare och rekordmånga hallar ger METS en fingervisning om vart båtlivet och tillbehören däri är på väg.

Miljö i centrum på årets mässa

En av de starkaste trenderna i år är produkter som tar miljöfrågorna på allvar. Förra året pratades det mycket om den explosiva utvecklingen av elmotorer, och även om antalet nya modeller kanske inte ökat lika snabbt i år, fortsätter tekniken att förfinas. Ett exempel på detta är E-Propulsion vars motorer vi på Svenska Sjö är mer än bekanta med. Men i den nya modellen finns något som väcker Emmas uppmärksamhet lite extra.

– De har dubblerat effekten från en till två kilowatt, och lagt in ett boostläge som ger extra kraft när man behöver det – till exempel när man ska ut från en trång hamn med segelbåten.

Det avtagbara och flytande batteriet gör dessutom handhavandet betydligt enklare, och dessutom är motorn försedd med hydrogenerering – en funktion som där propellern laddar batteriet under gång.

En annan favorit och det som kanske lämnat starkast intryck bland miljöinnovationerna kommer från miljöpristagaren i årets DAME Awards: En länspump som förutom att pumpa ut slagvatten dessutom filtrerar bort mikroplaster och oljerester från kölsvinet.

– Det här är en sådan där produkt som känns självklar när man ser den. Otroligt bra – och precis vad vi behöver mer av inom båtvärlden.

Säkerhet med tekniska genväxlar

Från hållbarhet går tråden vidare till säkerhet, där flera nyheter sticker ut. Garmin lanserar ett elektroniskt dödmansgrepp. Förvisso inget nytt under solen men integrationen med andra system gör den minst sagt smart och i framkant. Till en och samma båt kan man koppla upp till åtta små taggar som bärs som klockor eller fästs på exempelvis hundens flytväst. En tagg kan dessutom få kaptenmärkning och skulle denna komma i kontakt med vattnet stängs motorn av automatiskt.

Ännu mer framtidsdoftande är en kamera som med hjälp av AI tolkar bildflödet och upptäcker farliga objekt i vattnet, som stockar eller drivande containrar – sådant som kan orsaka stora skador, särskilt för långfärdsseglare. Produkten har utvecklats i åtta år och går även att komplettera med värmekamera, vilket gör den användbar i sök- och räddningsinsatser.

– Det här är verkligen imponerande teknik. Tänk vad det kan göra i en skarp situation, säger Emma.

Glädjande med framåtsträvan

I en bransch som vissa hävdar varit på dekis under de senaste åren är det minst sagt glädjande med innovation och nysatsningar.

– Det här är verkligen en mässa som sticker ut, särskilt i en tid när båtbranschen går lite knackigt, säger Emma medan hon blickar ut över paviljongerna som breder ut sig i de enorma hallarna.