Nyheter

Här samlar vi nyheter om svenskt båtliv - för at vi, precis som du, trivs till sjös!

Dags att lacka om friborden? Testa att foliera båten!

ons 10 maj 2023

Att foliera bilar är inget nytt men på sjön är det ännu inte lika vanligt. Men kanske kan det vara ett bra alternativ till den långa processen att lacka om en båt? Familjen Dolk testade plastfilm på sin Farr 31. Resultatet blev slående. Se inslaget och läs intervjun med Svenska Sjös försäkringstagere Jonas Dolk. Kanske kan du inspireras att foliera båten du med?

En kappseglingsmaskin stod högst upp på listan när Jonas och Anna Dolk letade segelbåt. Men paret ställde också krav på att familjen skulle kunna få plats att semestra ombord.

När de 2006 hittade en Farr 31:a var valet sjävklart. En snygg kölbåt med segelegenskaper likt en jolle – som gjort för två inbitna kappseglare. Under åren har kappseglingarna varit många och båtprojekten likaså.

– Jag har gjort väldigt mycket på båten genom åren. Allt från att sätta dit peke till att bygga om hela inredningen. Skulle kunna säga att jag fixat med det mesta som man kan göra, säger Jonas Dolk.

  • 269238539_3053068361629502_3831576069264980584_n-1024x1024.jpg
  • dolk-anna-jonas-1024x1024.jpg

Bli av med en möljkig gelcoat

Ett projekt som på senare år blivit allt mer pockande är färgen på friborden. Efter många år till sjöss och lika många vårrustningar med polertrasa och rubbing var gelcoaten så gott som slut. Då ställdes Jonas och Anna inför projektet att lacka om båten.

– Det skulle bli andra gången jag sprutlackerade en båt så jag vet hur mycket arbete runtikring det kräver. Man ska ha en bra lokal eller ett tält med rätt lufttryck och allt måste täckas av så att färgen inte kommer någonstans där den inte ska vara. Då fick jag idén att kolla upp det här med foliering, säger Jonas Dolk.

Det skulle visa sig vara ett framgångskoncept.

Även om Jonas var frestad över att testa foliera båten på egen hand är hand glad att han lämnade det åt proffsen. Istället gick han loss med gelcoatspackel för att få bort små skavanker båten dragit på sig under åren.

– Även när man folierar så ser man allt igenom filmen. Det gör att alla små hack och repor måste fixas till, men däremot så krävs ingen polering vilket sparar tid.

För Jonas och Anna var den sparade tiden mest tilltalande. De små skadorna på friborden tog inte mer än en dag att laga. När skadorna var reparerande backades trailer och båt in i ett skjul där proffsen tog över för själva folieringen.

  • foliera-baten-istället-för-att-lackera-billigare2-1024x1024.jpeg
  • foliera-baten-istället-för-att-lackera-billigare-1024x1024.jpeg

Spara tid och pengar genom att foliera båten

Samtidigt fordrar foliering frågor. Hur bestående kan en plastfilm som utsätts för väder, vind och UV-strålning egentligen vara?

– Vad gäller hur UV-beständig filmen är så får man nog helt enkelt följa specifikationerna på filmen man väljer. Det finns såklart olika kvaliteter men den jag valde ska hålla i cirka tio år utan att bli allt för urblekt, säger Jonas Dolk.

Beträffande skav, repor och mindre skavanker tror inte Jonas att de ska behöva oroa sig allt för mycket.

– Små repor ska självläka från solen medan större repor som inte gått igenom filmen går att polera bort. Går det däremot hål behöver man byta den delen och då kan det lätt synas att det är en lagning, säger Jonas och fortsätter:

– Vad jag är lite orolig över är ifall skot som dras mot friborden skulle kunna skapa friktion som i sin tur värmer upp och går igenom filmen. Men det återstår att se efter sommaren.

Väl inne i skjulet gjorde firman han anlitat jobbet färdigt på en dag. Men förutom tid så sparade familjen Dolk även en slant på att strunta i sprutlackeringen. Enligt Jonas egna uppskattningar kostade plastfilm och jobb bara hälften av vad en omlackering skulle ha gjort.

– Jag tycker att det har varit otroligt smidigt. Vi hade en liten tanke om att försöka göra allt jobb själva. Men jag är oerhört glad att det inte blev så. Det krävs så mycket kunskap och erfarenhet. Dessutom fick vi ett så himla bra och trevlig bemötande från de som gjorde jobbet, säger Jonas Dolk.

Efter expeditioner bland världens högsta berg väntar nu ett nytt äventyr till havs för äventyraren Aron Andersson. Nästa mål är Gotland Runt – ombord på Svenska Sjös Elan 310 Groundbreaker tillsammans med den erfarne proffsseglaren Christian Harding.

Aron Andersson är sedan länge känd för att utmana både sig själv och omgivningens föreställningar om vad som är möjligt. Efter att som barn ha drabbats av cancer blev han rullstolsburen, men det har inte hindrat honom från att genomföra en rad extrema äventyr. Genom åren har han bland annat bestigit Kebnekaise och Kilimanjaro, genomfört en Svensk Klassiker och deltagit i fyra Paralympics.

Nu riktas fokus mot havet och den klassiska havskappseglingen Gotland Runt.

Tillsammans med Christian Harding ska Aron Andersson segla Svenska Sjös Elan 310 Groundbreaker i Double Handed-klassen där endast två personer får vara ombord på båten under tävlingen. Förberedelserna inför satsningen är redan i full gång och målet är att visa att segling är en sport där fler kan hitta sin plats – oavsett förutsättningar.

– Många tänker nog spontant att det inte går att kappsegla i rullstol. Men det mesta går om man är beredd att tänka lite annorlunda, säger Aron Andersson.

För honom är segling heller inget nytt område. Han tävlade inom parasegling redan i unga år och deltog i Paralympics i Aten 2004 innan han senare gick vidare till friidrott och andra äventyrsprojekt.

Men Gotland Runt innebär en annan sorts utmaning. Ombord på en mindre kappseglingsbåt krävs ständig rörelse, uthållighet och samarbete – ofta under tuffa väderförhållanden och med begränsad sömn. Inte minst när båten ska seglas på endast två personer.

Detta är det första inslaget i serien om Aron och Christians gemensamma dröm om Gotland Runt – en samproduktion mellan Skippo och Svenska Sjö Båtförsäkringar.

En ny bana och nya regler gör att Gotland Runt inte längre är reserverat för topptrimmade tävlingsmaskiner. I dag är det fullt möjligt att delta även med en äldre familjebåt – och ändå få uppleva både äventyr och tävlingspuls.

type: embedded-entry-inline id: 62UYdLdhcP17lCncsnKZFa

Det är precis den utmaningen som vi tillsammans med våra vänner på Skipporedaktionen tar oss an i sommar när vi ställer upp med en Albin 78 Cirrus. En båt med många år på nacken och samtidigt en riktig favorit bland semesterseglare ute i landet.

Men innan starten går gäller det att båten är i skick.

Den bästa tidpunkten för en sådan kontroll är när båten står på land. Då blir det betydligt enklare att inspektera skrov, genomföringar och kölinfästning.

Det handlar i grunden om att minimera riskerna. De mest allvarliga scenarierna – som vatteninträngning eller rigghaveri – är ovanliga, men konsekvenserna kan bli omfattande om något väl går fel.

– Om en båt skulle ta in vatten är det oftast en brist i en skrovgenomföring. Därför är det klokt att känna igenom och kontrollera allt under vattenlinjen noggrant, konstaterar Skippos Claes Olivecrona.

Fördelen med enklare båtar

En äldre och mindre båt har ofta en tydlig fördel: färre system och därmed färre potentiella felkällor. Konstruktionen är enklare, vilket kan göra både felsökning och underhåll mer överskådligt.

Samtidigt betyder det inte att man kan slappna av helt. Köl, roder, röstjärn och andra bärande delar behöver fortfarande ses över.

Riggen – en avgörande punkt

En särskilt viktig del att kontrollera är riggen. På många äldre båtar kan vant och stag vara original – vilket innebär att de kan ha flera decennier bakom sig.

Att bedöma riggens skick kräver kunskap, och här kan det vara klokt att ta hjälp av en fackman.

– Just riggen är en sådan sak där det känns tryggt att få ett utlåtande från någon med erfarenhet, snarare än att chansa, säger Alfred Ahlberg, reporter på Skippo.

Lagom är bäst

Att delta i Gotland Runt, eller en annan havskappsegling för den sakens skull, behöver inte innebära en totalrenovering av båten. För de flesta räcker det med att göra en noggrann genomgång inför säsongen, kompletterad med några extra kontroller.

I sommar seglar Skippo och Svenska Sjö Gotland Runt tillsammans igen. Men i år gör vi det med två helt olika upplägg på samma klassiska havskappsegling.

Dels satsar vi på de små båtarnas stora äventyr. Dels skickar vi ut en shorthandbesättning i full bana.

Ett stort äventyr med en liten båt

Under parollen Drömmen om Gotland Runt har Skippo och Svenska Sjö de senaste åren deltagit i världens största årliga havskappsegling och låtit alla er följa resan från förberedelser till målgång.

Nytt för i år är att båtar med SRS över 0,850 får segla en nedkortad bana: från Sandhamn via Svenska Högarna ner till Visby och därefter tillbaka till regattamiddagen i Stockholms ytterskärgård.

Därför vill vi slå ett slag för de mindre båtarna och ställer upp med Albin 78:an “Dyngsur” – en svensk klassiker från 1981 och en av många uppskattad begagnatbåt i sin storlek.

– Vi gillar att lyfta fram de små båtarnas seglingsglädje. Det känns helt rätt att visa att båtar som NF, Express och Ballad kan vara med på ett äventyr som det här, säger Skippos Alfred Ahlberg.

Ett projekt i enkelhetens tecken

Än så länge håller vintern Stockholms skärgård i ett stadigt grepp. Båtarna står under presenning, men planeringen är redan i gång.

– Det får inte vara för meckigt, det får inte ta för mycket tid och det får inte kosta för mycket pengar. Men framför allt ska det vara roligt hela vägen runt, säger Claes Olivecrona.

Oavsett om det handlar om att optimera en 31-fotare för shorthandsegling eller rusta en 70-talsklassiker för havskappsegling, är förberedelserna en viktig del av resan.

Groundbreaker – fullt varv med stark shorthandedduo

Samtidigt seglas Elan 310 “Groundbreaker”, båten som under de två senaste åren tidigare burit projektet. Även i år seglas båten hela vägen runt ön – men nu med en shorthandedbesättning.

Ombord finns seglingsprofilen Christian Harding tillsammans med äventyraren Aron Andersson. Två starka namn med olika bakgrund men med samma mål: att ta sig runt Gotland Runt med så liten besättning som möjligt och med fullt fokus på prestation, strategi och uthållighet.

Även deras resa – från träning och förberedelser till genomförande – kommer du att få följa med på.

Följ resan – från vårfix till målgång

Under våren och sommaren kommer det att gå att följa de båda satsningarna genom Skippos och Svenska Sjös kanaler. ”Att göra”-listan är lång och du som håller dig uppdaterad kommer att få lära dig mer om:

  • Säkerhet och utrustning

  • Förberedelser av båt och besättning

  • Strategi och taktik

  • Livet ombord – i liten båt och i shorthand

På vägen kommer du också att få möta fler som drömmer om Gotland Runt och ta del av deras berättelser från vägen som lett dem till världens största årliga havskappsegling.

Med lite tur kanske våra besättningars resor inspirerar fler, kanske till och med dig(?) att kasta dig in i sommarens stora seglingsäventyr!

I inslaget ovan berättar Skippos Claes Olivecrona och Alfred Ahlberg om sin satsning ombord på den lilla Albin 78:an.