Sjö- & torrsättning

Vågar man ha båten i på vintern? Här är expertens dom!

tis 14 nov. 2023

Att ha båten i under vintern kan verka lockande. Det gäller dock att ha full koll på såväl båt som båtförsäkring om man överväger att skippa upptagningen. Vi har pratat med Team Marines Niklas Eriksson och vår alldeles egna skadechef Per Ingberg för att reda ut ett antal frågor.

Att ha båten i under vintern är ingenting som varken vi på Svenska Sjö eller våra samarbetspartners på Team Marine rekommenderar.

– Vi ser att det sjunker rätt mycket båtar på vintern. Man tar inte hand om sina båtar, kanske inte har översynen och åker bort på julen, säger Niklas Eriksson på Team Marine när han gästar Hamnen Studio.

Vill man ändå dra nytta av en förlängd säsong finns det några saker som kan vara bra att tänka på.

– Det finns massor man kan göra. Först och främst bör man se över hur man förtöjer. Att ligga med aktern utåt är det dummaste man kan göra. Det gäller såväl vinter som sommartid. Kanske 90 procent av fallen som vi tar hand under vintern om har att göra med överspolning av akterspegeln, säger Niklas och fortsätter:

– Hitta en bättre plats för båten på vintern där den ligger lite mer skyddad. Se också till att skotta om det faller snö.

Saker som kan göra båtlivet på vintern säkrare

Det finns även en del prylar som kan underlätta: Strömbildare runt båten, värmeslingor runt genomföringar för att förhindra frysskador; och SMS-larm för vatteninträngning och strömbortfall. Det främsta tipset är dock att hålla koll på prognosen. Ska det bli kallt och risken för att is lägger sig gör man bäst i att plocka upp båten.

– Ta upp båten på vagn mellan körningarna, ska man var aute varannan helg i skärgården så är det lika bra att ta upp båten och konservera motorn.

Men vad gäller om man har utombordare bak på akterspegeln? Ska den lyftas upp eller vara i vattnet om båten ligger på på vintern?

– Den ska alltid vara i vattnet på vintern, just för att det blir så kallt. Lyfter du upp den så finns det vatten kvar inne i växelhuset och när det blir kallt fryser det sönder, säger Niklas Eriksson.

Håll också koll på vad din båtförsäkring säger om att ha båten i under vinterhalvåret!

Att tänka på om du ska ha båten i på vintern:

  • Upp till 90 procent av alla båtar som sjunker på vintern har legat med fören mot bryggan – förtöj därför med aktern inåt istället.
  • Titta till båten så ofta som möjligt – det är avgörande för att se till så att allt är i skick och att inget gått sönder.
  • Ett SMS-larm för strömbortfall och vatteninträngning bör finnas ombord.
  • Håll kolla på vad din försäkring säger om att ha båten i över vintern.
  • Om båten ligger i sjön under perioden 1 november till 31 mars ska den enligt Svenska Sjö Båtförsäkringar villkor:

    • Ligga i isfritt vatten
    • Vara uppvärmd över fryspunkten
    • Vara utrustad med automatisk länspump med nivåvakt
    • All elektrisk utrusning till landström skall vara korrekt installerad och försedd med jordfelsbrytare samt avsedd klassificerad för utomhusbruk.
    • Landströmsförsörjningen ska vara försedd med aktiverat avbrottslarm som ska kunna mottas 24 tim/dygn. Vid larm skall båten omgående ses till och felet åtgärdas.

– Försäkringstagare hos Svenska Sjö får ha båten i under vinterhalvåret men vi ersätter generellt ingenting som fryst sönder. Skulle båten sjunka så ersätter vi detta men vi tar då ut en extra självrisk om 5 000 kronor utöver grundsjälvrisken. Ytterligare ett tillägg på 15 procent av skadekostnaden läggs till vid vatteninträngning. Det gäller om ersättningen inte har ett direkt samband med annan ersättningsbar skadehändelse, säger Per Ingberg, skadechef på Svenska Sjö Båtförsäkringar.

Efter expeditioner bland världens högsta berg väntar nu ett nytt äventyr till havs för äventyraren Aron Andersson. Nästa mål är Gotland Runt – ombord på Svenska Sjös Elan 310 Groundbreaker tillsammans med den erfarne proffsseglaren Christian Harding.

Aron Andersson är sedan länge känd för att utmana både sig själv och omgivningens föreställningar om vad som är möjligt. Efter att som barn ha drabbats av cancer blev han rullstolsburen, men det har inte hindrat honom från att genomföra en rad extrema äventyr. Genom åren har han bland annat bestigit Kebnekaise och Kilimanjaro, genomfört en Svensk Klassiker och deltagit i fyra Paralympics.

Nu riktas fokus mot havet och den klassiska havskappseglingen Gotland Runt.

Tillsammans med Christian Harding ska Aron Andersson segla Svenska Sjös Elan 310 Groundbreaker i Double Handed-klassen där endast två personer får vara ombord på båten under tävlingen. Förberedelserna inför satsningen är redan i full gång och målet är att visa att segling är en sport där fler kan hitta sin plats – oavsett förutsättningar.

– Många tänker nog spontant att det inte går att kappsegla i rullstol. Men det mesta går om man är beredd att tänka lite annorlunda, säger Aron Andersson.

För honom är segling heller inget nytt område. Han tävlade inom parasegling redan i unga år och deltog i Paralympics i Aten 2004 innan han senare gick vidare till friidrott och andra äventyrsprojekt.

Men Gotland Runt innebär en annan sorts utmaning. Ombord på en mindre kappseglingsbåt krävs ständig rörelse, uthållighet och samarbete – ofta under tuffa väderförhållanden och med begränsad sömn. Inte minst när båten ska seglas på endast två personer.

Detta är det första inslaget i serien om Aron och Christians gemensamma dröm om Gotland Runt – en samproduktion mellan Skippo och Svenska Sjö Båtförsäkringar.

En ny bana och nya regler gör att Gotland Runt inte längre är reserverat för topptrimmade tävlingsmaskiner. I dag är det fullt möjligt att delta även med en äldre familjebåt – och ändå få uppleva både äventyr och tävlingspuls.

type: embedded-entry-inline id: 62UYdLdhcP17lCncsnKZFa

Det är precis den utmaningen som vi tillsammans med våra vänner på Skipporedaktionen tar oss an i sommar när vi ställer upp med en Albin 78 Cirrus. En båt med många år på nacken och samtidigt en riktig favorit bland semesterseglare ute i landet.

Men innan starten går gäller det att båten är i skick.

Den bästa tidpunkten för en sådan kontroll är när båten står på land. Då blir det betydligt enklare att inspektera skrov, genomföringar och kölinfästning.

Det handlar i grunden om att minimera riskerna. De mest allvarliga scenarierna – som vatteninträngning eller rigghaveri – är ovanliga, men konsekvenserna kan bli omfattande om något väl går fel.

– Om en båt skulle ta in vatten är det oftast en brist i en skrovgenomföring. Därför är det klokt att känna igenom och kontrollera allt under vattenlinjen noggrant, konstaterar Skippos Claes Olivecrona.

Fördelen med enklare båtar

En äldre och mindre båt har ofta en tydlig fördel: färre system och därmed färre potentiella felkällor. Konstruktionen är enklare, vilket kan göra både felsökning och underhåll mer överskådligt.

Samtidigt betyder det inte att man kan slappna av helt. Köl, roder, röstjärn och andra bärande delar behöver fortfarande ses över.

Riggen – en avgörande punkt

En särskilt viktig del att kontrollera är riggen. På många äldre båtar kan vant och stag vara original – vilket innebär att de kan ha flera decennier bakom sig.

Att bedöma riggens skick kräver kunskap, och här kan det vara klokt att ta hjälp av en fackman.

– Just riggen är en sådan sak där det känns tryggt att få ett utlåtande från någon med erfarenhet, snarare än att chansa, säger Alfred Ahlberg, reporter på Skippo.

Lagom är bäst

Att delta i Gotland Runt, eller en annan havskappsegling för den sakens skull, behöver inte innebära en totalrenovering av båten. För de flesta räcker det med att göra en noggrann genomgång inför säsongen, kompletterad med några extra kontroller.

I sommar seglar Skippo och Svenska Sjö Gotland Runt tillsammans igen. Men i år gör vi det med två helt olika upplägg på samma klassiska havskappsegling.

Dels satsar vi på de små båtarnas stora äventyr. Dels skickar vi ut en shorthandbesättning i full bana.

Ett stort äventyr med en liten båt

Under parollen Drömmen om Gotland Runt har Skippo och Svenska Sjö de senaste åren deltagit i världens största årliga havskappsegling och låtit alla er följa resan från förberedelser till målgång.

Nytt för i år är att båtar med SRS över 0,850 får segla en nedkortad bana: från Sandhamn via Svenska Högarna ner till Visby och därefter tillbaka till regattamiddagen i Stockholms ytterskärgård.

Därför vill vi slå ett slag för de mindre båtarna och ställer upp med Albin 78:an “Dyngsur” – en svensk klassiker från 1981 och en av många uppskattad begagnatbåt i sin storlek.

– Vi gillar att lyfta fram de små båtarnas seglingsglädje. Det känns helt rätt att visa att båtar som NF, Express och Ballad kan vara med på ett äventyr som det här, säger Skippos Alfred Ahlberg.

Ett projekt i enkelhetens tecken

Än så länge håller vintern Stockholms skärgård i ett stadigt grepp. Båtarna står under presenning, men planeringen är redan i gång.

– Det får inte vara för meckigt, det får inte ta för mycket tid och det får inte kosta för mycket pengar. Men framför allt ska det vara roligt hela vägen runt, säger Claes Olivecrona.

Oavsett om det handlar om att optimera en 31-fotare för shorthandsegling eller rusta en 70-talsklassiker för havskappsegling, är förberedelserna en viktig del av resan.

Groundbreaker – fullt varv med stark shorthandedduo

Samtidigt seglas Elan 310 “Groundbreaker”, båten som under de två senaste åren tidigare burit projektet. Även i år seglas båten hela vägen runt ön – men nu med en shorthandedbesättning.

Ombord finns seglingsprofilen Christian Harding tillsammans med äventyraren Aron Andersson. Två starka namn med olika bakgrund men med samma mål: att ta sig runt Gotland Runt med så liten besättning som möjligt och med fullt fokus på prestation, strategi och uthållighet.

Även deras resa – från träning och förberedelser till genomförande – kommer du att få följa med på.

Följ resan – från vårfix till målgång

Under våren och sommaren kommer det att gå att följa de båda satsningarna genom Skippos och Svenska Sjös kanaler. ”Att göra”-listan är lång och du som håller dig uppdaterad kommer att få lära dig mer om:

  • Säkerhet och utrustning

  • Förberedelser av båt och besättning

  • Strategi och taktik

  • Livet ombord – i liten båt och i shorthand

På vägen kommer du också att få möta fler som drömmer om Gotland Runt och ta del av deras berättelser från vägen som lett dem till världens största årliga havskappsegling.

Med lite tur kanske våra besättningars resor inspirerar fler, kanske till och med dig(?) att kasta dig in i sommarens stora seglingsäventyr!

I inslaget ovan berättar Skippos Claes Olivecrona och Alfred Ahlberg om sin satsning ombord på den lilla Albin 78:an.