Svenska Sjö på plats vid årets Gullviverally!

2023 May, 19 (0) Kommentarer

För 46:e gången år det återigen dags för Gullviverally. Familjekappseglingen i Stockholms skärgård som lägger lika stor vikt vid trevligt umgänge som den faktiska seglingen. Första etappen är seglad och samtliga 92 båtar gick i mål! 

Gullviverallyt skulle kunna beskrivas som startskottet för båtsommaren. Under Kristi himmelfärdshelgen anordnas kappseglingen som erbjuder något för alla, stora som små. Det är 46:e gången som den nu klassiska regattan går av stapeln.

Under torsdagen gick första benet från Getfoten till Gränholmen, Näsbyvikens båtsällskaps klubbholme dit allt gick som planerat och stämningen var på topp.

– Alla är glada men samtidigt tävlingsinriktade utan att det blir blodigt. Det skrattas när man pratar om protester och alla 92 båtar som startades kunde klockas in vid målgången, säger Per Nikolausson, vd på Svenska Sjö, som agerar målgångsbåt för första gången.

Väl inne i hamn låg båtarna som i ansjovispaket – packade tätt intill varandra och oftare än sällan längsides med grannen.

– Det är arrangerat på ett mycket bra sätt så att barnen ska ha det trevligt och kunna vara med. Det hålls allt från tipsrundor till godisregn och man märker verkligen att det ska vara ett familjeevent, säger Per Nikolausson som var nära på att inte få plats när han kom in i hamn efter de sista målgångarna.

Så går det till och så har det gått

Starten går till som så att båtarna med lägst SRS-tal ger sig iväg först för att sedan följas av de snabbare. Starttiden för varje båt är individuell och beräknas baserat på SRS-tal. Denna typ av start brukar ge spännande seglingar mot mållinjen vilket den gjorde även i detta Gullviverally.

Först att ta sig i mål under torsdagen var Xiao, en X-362s med Johan Tuvstedt som skeppare. Men knappt en minut senare gick Passad GT:n Jenny i mål där Peter Skoglund stod vid rodret. En annan som placerade sig bland topp tio var familjen Dolk med båten vi fick se folieras i förra veckan. Mellan de 30 första båtarna skiljde det inte mer än 15 minuter!

Vill du följa Gullviverallyt kommer vi att göra uppdateringar på vår Facebook-sida innan det kommer en mer fullständig resumé efter helgen!

Comment (0)

Comments are closed.