Vårt uppdrag

Att tillsammans med båtägarnas organisationer och klubbar utveckla och marknadsföra våra båtförsäkringar och trygghetslösningar för båtägare och båtklubbar.

Nöjdaste kunderna

Att erbjuda båtklubbsmedlemmar båtförsäkring med omfattande innehåll och att vid skada ha de mest nöjda kunderna. 2016 var hela 89 % mycket nöjda med vår skadereglering.

Kundbonus

Att genom ett kostnadseffektivt arbetssätt och riskmedvetna kunder, skapa ett överskott som går tillbaka som resultatbonus till våra kunder som är båtklubbsmedlemmar och till båtägarorganisationerna.

Vill du prata med oss? Ring - 010-4904900

 e-post: info@svenskasjo.se

Vi på Svenska Sjö

Per Grywenz
VD
08-541 717 51
per@svenskasjo.se

Jacob Enestad
IT och Skadechef
08-541 717 57
jacob@svenskasjo.se

Elsa-Maria Sunnegårdh-Rengbrand
Ekonomi
08-541 717 54
eja@svenskasjo.se

Anette Lund
Kundservice
08-541 717 62
anette@svenskasjo.se

Lena Sarfjäll Englund
Kundservice
08-541 717 52
lena@svenskasjo.se

Barbro Blomqvist
Kundservice
08-541 717 55
barbro@svenskasjo.se

Theresa Nyberg-Svensson
Kundservice
08-541 717 61
theresa@svenskasjo.se

Lena Hesselberg
Kundservice
08-541 717 53
lena.hesselberg@svenskasjo.se

Fredrik Björk
Skador
08-541 717 59
fredrik@svenskasjo.se

Gunnar Boo
Skador
08-541 717 60
gunnar@svenskasjo.se

Marja Gromoff
Skador
08-541 717 56
marja@svenskasjo.se

Roger Jonsson
Skador
08-541 717 63
roger@svenskasjo.se

Lars Ericsson
Skador
08-541 717 58
lars@svenskasjo.se

Våra ägare

Vi är stolta över att vara ägda av riktigt båtfolk. Klicka på loggorna för att komma i kontakt med Svenska Seglarförbundet, Svenska Kryssarklubben, Kungliga Svenska Segel Sällskapet, Kungliga Motorbåtsklubben, Svenska Båtunionen, Navigationssällskapet, Saltsjön-Mälarens Båtförbund.

ssf
sxk
ksss
kmk
sbu
navis
smbf